O nas

Dorota Kot

Dorota Kot 

Pochodzę z Kargowej (woj. Lubuskie). W Niemczech mieszkam od kilkunastu lat; w Berlinie ukończyłam geografię i planistykę. Pracuję w zawodzie. Działam też w Polskiej Radzie Społecznej, Städtepartnerschaft Stettin e.V., naukowo wspieram Instytut Zachodni jako stypendystka Polsko-Niemieckiej Fundacji Na Rzecz Nauki (PNFN).

Zainteresowania: aktywizacja społeczności lokalnych, zrównoważony rozwój na poziomie lokalnym, procesy integracyjne.

Podczas tegorocznych Dni Europy Wschodniej staram się zaakcentowanie obrazu solidarności i siły krajów położonych na wschód od Odry. Mamy w Städtepartnerschaft Stettin wspaniałą drużynę, która nad tym pracuje i której mam zaszczyt przewodniczyć.

Kontakt:dorota.kott@googlemail.com


Plamena Maleva

Plamena Maleva

Mam 22 lata, w Berlinie mieszkam od 2,5 roku. Przy Städtepartner Stettin działam jako koordynatorka projektów związanych ze współpracą z bułgarskim miastem Oborishte. W zeszłym roku z powodzeniem zorganizowaliśmy Tydzień Bułgarsko-Niemiecki, obecnie owocem naszych starań są Dni Europy Wschodniej.

Szczególnym moim zainteresowaniem cieszą się takie dziedziny jak wschodnioeuropejska literatura, film i fotografia, zagadnienia dotyczące regionów (polityka, historia, kultura). Podczas tegorocznego festiwalu chcę przedstawić, jak bliskie i znane są mi te dziedziny.

Kontakt:maleva.plamena@gmail.com


Nadezhda Kurteva

Nadezhda Kurteva

Mam 23 lata, studiuję dziennikarstwo i politologię na Freie Universität w Berlinie. Pochodzę z Burgas (Bułgaria). Od 2016 r. jestem praktykantką przy Städtepartnerschaft Stettin; w zeszłym roku pracowaliśmy nad programem Tygodnia Bułgarsko-Niemieckiego. Dało mi to ogromną motywację do dalszej współpracy nad projektami związanymi z partnerstwem polsko-niemiecko-bułgarskim.

Tegoroczne Dni Europy Wschodniej stanowią dla mnie ogromną szansę poznać nieznane mi dotąd obszary kulturowe innych krajów Europy Wschodniej. Interesuje mnie literatura i sztuka, chcę zaprezentować ich ciekawe aspekty podczas festiwalowego wieczoru poetyckiego oraz wystawy „Transforming Identities“. Ten temat jest bliski mojemu sercu, stanowi dla mnie rodzaj oswojenia się z różnorodnością społeczno-kulturową Berlina. Organizuję także wieczór przy gotowaniu – chcę pokazać, jak ciekawa jest kuchnia wschodnioeuropejska.

Kontakt: nadezhda.kurteva@gmail.com


Aleksej Tikhonov

Aleksej Tikhonov

Mam 26 lat, ukończyłem slawistykę na Humboldt-Universität w Berlinie, biegle posługuję się językiem czeskim, polskim i rosyjskim. Obecnie kontynuuję studia jako doktorant na Instytucie Slawistyki; pracuję nad tematem czesko-kulturowego Rixdorfu w dzielnicy Neukölln.

Tegoroczne Dni Europy Wschodniej są dla mnie polem do pokazania różnorodności i bogactwa Europy Wschodniej w dziedzinie filmu, sztuki i literatury.

Kontakt: tikhonal@hu-berlin.de


Ewa Maria Slaska

Ewa Maria Slaska

Mam 68 lat, mieszkam w Berlinie od 1985 r. Jestem archeologiem, pisarką, dziennikarką, blogerką.

Moją cechą przewodnią jest ukierunkowanie na ludzi (praca z dziećmi, mniejszościami, uchodźcami), aktywnie uczestniczę w życiu polskiej społeczności w Berlinie.

Działam przy Biurze Polonii w Berlinie, założyłam m.in. polski program – magazyn telewizyjny „Wyspa” (1985 – 1986) i Polsko – Niemieckie Towarzystwo Literackie (1994 – 2012). Od 2006 r. pracuję przy Städtepartner Stettin e.V., któremu od 2015 r. przewodniczę.

Moja dotychczasowa działalność w dziedzinie literatury, publicystyki i pracy społecznej została doceniona i uhonorowana wieloma nagrodami.

Więcej informacji:
Wir-Edition & Ewa Maria Slaska | Blog | Wikipedia


Elitsa Kapusheva

Elitsa Kapusheva

Mam 21 lat, pochodzę z Plovdiv (Bułgaria). W Berlinie mieszkam od 1,5 roku. W styczniu 2017 r. zaczęłam moją współpracę ze stowarzyszeniem Städtepartner Stettin e.V., w którym jestem praktykantką przy organizacji Dni Europy Wschodniej.

Cieszę się, że mogę współpracować przy tym festiwalu, bo daje to możliwość międzynarodowej współpracy i lepszego zrozumienia siebie nawzajem.

W ramach Dni Europy Wschodniej pracuję nad organizacją wieczoru filmowego oraz pikniku będącego uwieńczeniem naszych kilkumiesięcznych festiwalowych spotkań.

Kontakt: elitza.kap@gmail.com


Dieu Linh Ngo

Dieu Linh Ngo

Mam 25 lat, pochodzę z Hanoi (Wietnam). W Berlinie mieszkam od prawie 6 lat.

W Städtepartnerschaft Stettin jestem praktykantką, dbam o to, aby każde z organizowanych w jego ramach wydarzeń miało jak najlepszą oprawę i wydźwięk.

Chętnie fotografuję, zajmuje mnie też temat marketingu w mediach społecznościowych. Są to dobrze znane mi sfery, które chcę zaprezentować podczas tegorocznych Dni Europy Wschodniej. Dbam o to, aby prace nad festiwalem przebiegały płynnie i skutkowały jego popularyzacją. Nadzoruję także konkurs fotograficzny „Show your OSTEUROPA“ na Instagramie, którego celem jest ukazanie wieloaspektowego bogactwa Europy Wschodniej w kontekście sztuki.

Kontakt: ndlinh112@gmail.com

 


Vihra Shopova 

Vihra Shopova

Mam 22 lata, pochodzę z Sofii (Bułgaria). W zespole Städtepartner Stettin jestem od niedawna. Cieszę się na współpracę przy projekcie popularyzującym bogactwo i wielokulturowość Europy Wschodniej. Tym, co mnie osobiście przy tym projekcie fascynuje, jest przedstawienie nieznanych artystów szerszemu gronu publiczności.

Od wielu lat zajmuję się formami performance’u (taniec, teatr, film) i ten temat jest moim przewodnim podczas przygotowań tegorocznych Dni Europy Wschodniej.

Kontakt: vihra.shopova@gmail.com


Maria Gerasimova

Maria Gerasimova

Pochodzę z Rosji, w Berlinie ukończyłam studia nad mediami i komunikacją polityczną na Freie Universität. Zawodowo skupiam się na PR i mediach społecznościowych, także podczas tegorocznych Dni Europy Wschodniej.

Festiwal stanowi dla mnie idealną możliwość zaangażowania się w propagowanie wielokulturowości i kreatywnej strony Europy Wschodniej.

Kontakt: maria_gerasimova@hotmail.de


Ela Kargol

Ela Kargol

Pochodzę z Poznania, mieszkam w Berlinie od 30 lat. Jestem nauczycielką. Na początku mojej berlińskiej przygody zaczęłam pracę w wydawnictwie artystycznym, w którym spotkać mnie można do dnia dzisiejszego.

Mam 2 córki, a w wolnym czasie opiekuję się wnukami. Poza tym zajmuję się fotografią i sztuką nowoczesną. Od prawie roku współpracuję przy Städtepartner Stettin e.V.

 

 

 


Kasia Matuszewska

Kasia Matuszewska 

Pochodzę ze Szczecina, w Berlinie mieszkam 2 lata. Z wykształcenia jestem historykiem i teologiem. Poza tym piekę ciasta i szyję damskie torebki. Jeżdżę rowerem, filozofuję, poznaję Berlin (najchętniej okolice), rozkoszuję się tutejszą dobrą muzyką, uczę się języka, spotykam ludzi.

Dni Europy Wschodniej są dla mnie pierwszym projektem, w którym uczestniczę. Jako, że muzyka jest mi bardzo bliska oraz Szczecin (w którym nadal jestem sercem), to moim projektem jest opieka nad koncertem „Sklepu z Ptasimi Piórami” w ramach tegorocznego Fête de la Musique.

Kontakt: katmat55@wp.pl


gruppe