Szczecin

Nasze miasto partnerskie – Szczecin

Szczecin przez stulecia związany był z Berlinem i to zarówno gospodarczo i społecznie, jak turystycznie czy kulturalnie, dlatego szkoda, że po wojnie miasto stało się dla berlińczyków białą plamą na mapie.

Szczecin liczy 420 000 mieszkańców i jest najbliższym Berlina dużym polskim miastem. Dla Polaków jest to miasto na krawędzi, nieco przez to położenie w pobliżu granicy zapomniane, choć jest to zarazem oprócz Gdańska jedyny polski port handlowy. Miasto jest stolicą regionu i województwa Zachodniopomorskiego.

Szczecin to miasto związane z wodą, dobrze jest zatem zacząć zwiedzanie od wycieczki statkiem, co pozwoli obejrzeć imponujące założenie stoczni szczecińskiej. Bezpośrednio nad Odrą leżą Wały Chrobrego / Hakenterrasse, ulubione miejsce spacerów szczecinian i turystów.Szczecińskie stare miasto zostało podczas wojny całkowicie zniszczone i dopiero w ostatnich latach powoli się je odbudowuje.

Dwa najbardziej znaczące zabytki Szczecina to Zamek Książąt Pomorskich i Katedra św. Jakuba. Od roku 2014 dołączyć tu trzeba gmach nowej Filharmonii wybudowany na miejscu dawnego Konzerthaus, odznaczony nagrodą Miesa van der Rohe jako najciekawszy budynek europejski wzniesiony w roku 2014. Miłośnicy secesji znajdą w Szczecinie wiele ulic z nienaruszonymi ciągami domów z końca XIX wieku, o nadzwyczaj ciekawych fasadach. rembas-cudaWspółpracujący z nami historyk i dziennikarz szczeciński, Michał Rembas, wydał w roku 2014 książkę zatytułowaną Cuda na fasadach, o rzeźbach znajdujących się na secesyjnych kamienicach.

Interesującym elementem poznawania Szczecina będzie też wycieczka za miasto. Już w samym mieście zwolenników wędrówek i wypoczynku nad wodą zapraszają jeziora Dąbie i Szmaragdowe. Za miasto szlaki turystyczne poprowadzą do Puszczy Bukowej, na tereny Międzyodrza i nad Zalew Wiślany.